SENİ ALLAH BAĞIŞ’LASIN…

Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, partisinin hafta sonu düzenlenen Fatih İlçe Danışma Kurulu Toplantısı’nda "Bir yandan da birbirlerinin ruh ikizi olmuş MHP ve BDP, tamamen terör ve ırkçılık üzerinden siyaset yapmaya çalışıyor.” sözleri ile MHP ve BDP’ye tek listede seçime birlikte girmeleri çağrısında bulundu.

 

Bağış’ın seslendirdiği “MHP ve BDP aynı dereden su içiyor.” minvalindeki bu hastalıklı telakkiye kamuoyu ve ülkücü hareket mensupları aslında hiç de yabancı değil. Zira, Başbakan ve AKP’li siyasiler, bu mesnetsiz söylemlerin mümasillerini referandum süreci içerisinde sık sık dile getirerek seçmen üzerinde MHP-CHP ve BDP’nin aynı safta yer aldığı algısını oluşturmaya çalışmışlardı.

 

Miting meydanlarında ve yazılı/görsel basında bu teraneler aralıksız devam ederken terör örgütünün Kandil’deki elebaşı Karayılan’ın 23 Ağustos tarihindeki “Gerekçelerden biri Türk devleti adına bazı yetkili organların hükümetin de bilgisi dahilinde Önderliğimizle geliştirmiş olduğu diyalogdur.” 1sözleri basına aksediyordu. Bu açıklama, AKP ve yandaş güruhun MHP’ye yönelik gerçeklerle bağdaşmayan iddialarına cevap niteliği taşımasının ötesinde perde arkasındaki mülevves ve netameli ilişkileri Türk Milletinin gözleri önüne sermesi yönünden de önemliydi.

 

Karayılan’ın açıklamaları referandum işbirliğinin kimler arasında kurulduğunu ve kimlerin aynı safta yer aldığını bizlere gösterme noktasında yeterli dahi olsa da görmek istemeyen gözler için AKP’nin maskesinin düştüğü ve AKP politikalarının üzerindeki örtünün kalktığı tarih 13 Eylül’dü…

 

Referandum sonuçlarının açıklanmasının akabinde Kandil kadrosu ve BDP binasının önünde toplanan kalabalık, “Evet”i Kürtçe türküler söyleyerek ve halay çekerek kutladı. Öcalan lehine sloganların da atıldığı kutlama da “Özerk Kürdistan istiyoruz” pankartı ile “demokratik konfederalizm” bayrağı da asılmıştı.2

 

Türk Milliyetçilerinin vicdanını sarsan bu teessür kaynağı gelişmeler hala tazeliğini korumakta iken Egemen Bağış’ın çıkıp Türk-İslam ülküsünü siyasi şiar edinmiş MHP’yi, terör örgütünün uzantısı niteliğindeki parti ile ruh ikizi olarak tanımlaması en olumlu değerlendirme ile basiretsizliktir ve gülünçtür.

 

Egemen Bağış’ın MHP’ye yönelik ikinci suçlaması ise yalın bir biçimde, insanların toplumsal özelliklerini dirimbilimsel, ırksal özelliklerine indirgeyerek bir ırkın başka ırklara üstün olduğunu öne süren öğreti olarak tanımlayabileceğimiz “ırkçılık”tır.

 

Oysa ki, MHP’nin savunmakta olduğu Türk milliyetçiliği, Türk milletine karşı duyulan derin sevgi, bağlılık ve onu güç durumdan kurtarıp, kuvvetli, her çeşit korkudan, baskıdan uzak, en ön safa geçmiş bir hale getirmek isteği ve bu isteğin yarattığı duygudur. Maddi ve manevi açıdan ülkesinin menfaatlerini her şeyden önde tutma anlayışıdır. Ve asla içerisinde başka milletleri hor görme duygusunu barındırmaz.

 

Irkçılık, yüce dinimiz İslam tarafından da kesinlikle yasaklanmıştır ve Türk-İslam ülküsünü düstur edinmiş ülkücülerin “ırkçı” bir tutum sergilemeleri bu açıdan bakıldığında da mümkün gözükmemektedir.

 

Ek olarak; Türk milliyetçiliği ayrıştırıcılıktan uzakta, birleştirici niteliktedir. Ne MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli ne de Türk milliyetçileri, sözlerine “Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Boşnakıyla, Arabıyla…” şeklinde başlayarak Türk Milletini otuz altı etnik gruba bölmektedir.

 

MHP; Türk kimliğini etnik unsur olarak görmeyen, “Yörük’ü, Tahtacı’sı, Kürt’ü, Arap’ı, Laz’ı, Avşar’ı, Tatar’ı, Alevi’si, Sünni’si, Özbek’i, Boşnak’ı ile hepimiz Türk Milletiyiz.” minvalindeki milliyetçilik anlayışını benimserken etnik merkezli siyaseti de kesinlikle reddeder.

 

Tüm bunlara istinaden söyleyebiliriz ki; Egemen Bağış ve aynı zihniyetteki güruh, Türk milliyetçiliği fikriyatının bizatihi kendisine ve bu nedenden ötürü de Türk milliyetçilerinin meclisteki temsil noktası olan MHP’ye karşıdır. Türk milliyetçileri ise sahnelenen oyunun farkındadır ve cevabını verebilmek için takvimlerin 12 Haziran’ı göstermesini beklemektedir.

Son olarak Egemen Bağış’a tavsiyemiz ise, MHP ile ilgili maksadını aşan ve gerçeklerle bağdaşmayan açıklamalarına bir an önce son vermesidir.

 

1. http://www internethaber.com

2. http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/habergoster.php?haber=40047

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !